Activiteiten buiten VVM


Oproep deelname mindfulness onderzoek Open Universiteit

Start vanaf augustus 2018

De Open Universiteit van Heerlen heeft een promotie onderzoek opgezet waarin het werkingsmechanisme van mindfulness training (MBSR) nader wordt onderzocht, vanuit het perspectief van de cognitieve processen. 

Geef jij regelmatig mindfulness trainingen (MBSR) en vind je het leuk om een bijdrage te leveren aan dit onderzoek? Het enige wat je hoeft te doen is aan de deelnemers van jouw training te vragen of ze aan dit onderzoek mee willen doen. De deelnemers vullen gedurende de training dan 3x een online vragenlijst in en voeren wat taken uit. Jij hebt er zelf verder geen werk aan. 

Heb jij deelnemers die aan het onderzoek mee willen werken? Stuur dan een mail naar Maja Majdanac. Haar mailadres is  Maja neemt dan contact met je op voor de contactgegevens van de deelnemers, zodat zij deze kan benaderen.

Download de brief van de onderzoekster met extra informatie.

EAMBA retreat 2019

SAVE THE DATE: 2 - 7 januari 2019

Join us at the start of the new year of 2019 with a 5-day retreat with colleagues from different European Countries. The retreat offers an opportunity to meditate together in a sangha of mindfulness teachers and to network on the closing day. 

Schermafbeelding 2018 05 04 om 10.53.57

 

 

 

 

Jake Dartington is the guiding teacher. He has practiced Buddhist medit ation since 1995 and completed a three-year teacher training with Christina Feldman, the co-founder of Gaia House in Devon. He began to teach retreats and meditation courses in 2007. Jake teaches with organizations including Gaia House, Bodhi College, London Insight, Nottingham University, Nottinghamshire NHS Trust, and the Mindfulness Network. He has also trained with Bangor University’s Centre for Mindfulness Research and Practice and teaches eight-week mindfulness courses for the general public. A former college teacher, Jake has Masters degrees in Philosophy and Buddhist Studies.

Practical

The retreat will take place in Hof Oberlethe in Oldenburg, Germany, a convenient and very pleasant retreat venue. Starting on Jan. 2 in the late afternoon and ending Sunday Jan. 7 at noon. This 5-day period accommodates the requirements of many professional mindfulness associations in Europe. This retreat welcomes teachers of mindfulness and those in training to become teachers.

At this moment registration is not yet possible. We will notify you as soon as registration starts.

Kindest regards,

Giedre Zalyte, Irma Hesselmans, Marjan Abadie & Lot Heijke

EAMBA retreat organisation

www.eamba.eu

© 2018 VVM | website door Futuron 
Partners